10. edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE jest wyjątkowa! W tym roku ponownie organizujemy jeden z najciekawszych, najbardziej prestiżowych i angażujących konkursów architektonicznych w Polsce!

To wyjątkowe przedsięwzięcie, w którym od 1995 roku nagradzamy polskie realizacje, w najlepszy lub najciekawszy sposób wskazujące kierunek myślenia o relacjach życia i architektury. Zgłoszenia można wysyłać do końca czerwca 2025 roku. Na autorów i autorki najlepszego obiektu lub przestrzeni (Grand Prix) czeka nagroda pieniężna w wysokości 20 000 zł. Wręczymy ją na grudniowej, uroczystej gali.
To jest jedno z tych wydarzeń, na które wszyscy czekamy z wielką niecierpliwością. Zobaczymy w nim całą mądrość, piękno i wrażliwość polskiej architektury ostatnich pięciu lat oraz odkryjemy towarzyszące jej nowe zjawiska, potrzeby i kierunki. Przede wszystkim jednak liczymy, że dyskusja wokół zgłoszonych i nagrodzonych realizacji pomoże nam także zrozumieć, jaki realnie jesteśmy w stanie kształtować dziś dobre relacje architektury z ludźmi i naturą. W czasach skomplikowanych wyzwań – od kryzysu klimatycznego po wojnę – jest to szczególnie istotne – mówi Artur Celiński, redaktor naczelny „Architektury-murator”
Nowa formuła konkursu
W tej edycji czeka na Was kilka nowości. Najważniejszą z nich jest brak kategorii. Nie będziemy oddzielnie oceniać np. domów jednorodzinnych czy obiektów komercyjnych. Chcemy skoncentrować się na ŻYCIU w architekturze, czyli jej relacji z odbiorcami i otoczeniem. Kolejną kwestią jest wprowadzenie wojewódzkich list TOP 10, czyli zestawienia najciekawszych realizacji w każdym z 16 województw.
W listopadzie zaprezentujemy zaś TOP 60, czyli 60 najciekawszych obiektów lub przestrzeni. Zostaną one poddane ocenie naszego jury i to właśnie spośród nich wyłoniony zostanie laureat nagrody Grand Prix, a drogą głosowania wskazani zdobywcy tytułów Ulubieniec Publiczności oraz Laur Środowiska – Nagroda Architektów i Architektek. Nasz partner – firma VELUX – przyzna także swoją nagrodę tym realizacjom, które najlepiej wykorzystują światło dzienne jako element kształtowania architektury.
Jury łączące wiedzę o architekturze z wrażliwością na współczesne wyzwania
Tegoroczny wybór będzie dużym wyzwaniem. Wyjątkowość naszego konkursu nakazuje szukać wartości architektury nie tylko w jej estetycznych walorach, ale przede wszystkim w jej relacjach z całym otoczeniem, mającym wpływ na życie ludzi i planety. Dlatego jesteśmy dumni, że udało się zgromadzić w naszym jury osoby o niezwykle szerokim, architektonicznym doświadczeniu
W jury zasiadają architekci i urbaniści: Ewa P. Porębska, Mateusz Mastalski, Grzegorz Piątek, Michał Sikorski, Kuba Snopek, Aleksandra Wasilkowska, Dominika Zielińska oraz Artur Celiński.
Uroczysta gala finałowa
Zwieńczeniem konkursu będzie uroczysta gala, która odbędzie się 16 grudnia 2025 roku. Podczas tego wydarzenia ogłoszeni zostaną zwycięzcy poszczególnych kategorii, a ich realizacje zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności oraz przedstawicielom branży architektonicznej. Gala stanowi nie tylko podsumowanie konkursu, ale także ważne spotkanie środowiskowe, które pozwala na wymianę doświadczeń i omówienie najnowszych trendów w architekturze.
„Architektura-murator” to wiodący polski miesięcznik poświęcony architekturze, urbanistyce i projektowaniu przestrzeni wydawany przez spółkę TIME SA należącą do Grupy ZPR Media. Od lat promuje wysokiej jakości realizacje architektoniczne oraz angażuje się w dyskusje o przyszłości środowiska zbudowanego. Konkurs „Życie w architekturze” to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez redakcję, przyciągające uwagę zarówno profesjonalistów, jak i szerokiej publiczności.
Kontakt
Krzysztof Głowiński-Lubiak
PR Manager Grupy ZPR Media
kglowinski@grupazpr.pl
tel. 22 516-47-62